Добро пожаловать на Новости образования 06.08.2021 г. | 00:46

Спроба реформ соціалістичного господарського механізму

  • 08.07.2009 г. | 11:49

Проте, концепція ринкового соціалізму виявилася дуже привабливою, по-перше, для тих інтелектуалів, які, залишаючись вірними соціалістичній ідеї, розуміли непереконливість її обгрунтування за допомогою економічної теорії марксизму і намагалися відкоригувати її, залучаючи науковий інструментарій неокласичної школи, по-друге, для тих реформаторів, що намагалися знайти вихід з економічної безвиході, у яку неминуче потрапляли країни з жорстко централізовано керованим господарством. Вони сподівалися, що, поєднавши механізм ринку з планомірною організацією виробництва і розподілу, вдасться усунути недоліки обох механізмів, зберігаючи переваги кожного із них.

Подібні ідеї намагалися втілити в реальні практичні дії деякі соціалістичні країни, які ступили на шлях реформ. Першою в цьому напрямку вирушила Югославія, де, починаючи з 50-х рр., впроваджувалися елементи ринкової координації. Акцент було зроблено на самоврядуванні первинних виробничих одиниць, які оголошувалися власністю трудових колективів. І хоча права власності були обмежені лише участю в управлінні (виборність керівництва, створення робочих комітетів, які брали участь у прийнятті рішень) і не надавали права на відчуження, підприємства могли самостійно виходити на ринок, приймати виробничу програму, орієнтуючись на попит, здійснювати інвестиції та визначати кількість зайнятих. З точки зору ефективності, самокеровані підприємства істотно поступалися приватним і акціонерним, оскільки залишалися глибоко вбудованими в адміністративно-бюрократичну систему. Зберігалися відчутні канали залежності фірм від владних структур: ступінь бюджетної підтримки, рівень оподатковування, доступність інвестиційного кредиту і т.п. Крім того, самокеровані фірми прагнули до максимізації поточного доходу, який в інтересах трудового колективу здебільшого витрачався на підвищення номінальної зарплати, і мало піклувалися про витрати, що окупаються в довгостроковій перспективі. Все це не дозволило югославському варіанту ринкового соціалізму стати вагомим аргументом на користь такої економічної системи.

У середини 60-х рр. ідея використання ринкових регуляторів для підвищення ефективності соціалістичної економіки почала пробивати собі дорогу й у головній цитаделі соціалістичної системи господарства — Радянському Союзі. Необхідність реформ усвідомлювалася і частиною правлячої еліти, хоча поворот в бік ринку був справою нелегкою, насамперед з ідеологічних міркувань.


Функции пользователя

Войти

С нами:

Гости: 11

Лучшее


Что нового

СТАТЬИ за последние 24 часов

Новых статей нет

КОММЕНТАРИИ за последние 2 дней

Нет новых комментариев

Poll

Независимое тестирование

Как Вы считаете, улучшило ли качество образования в Украине внедрение независимого тестирования?

  •  Да
  •  Нет
  •  Сложно сказать

Результаты
Other polls | 1,251 voters | 10 Комментарии