Добро пожаловать на Новости образования 23.06.2021 г. | 00:18

Формування «політичної економії соціалізму»

  • 08.07.2009 г. | 11:34

Будівництво соціалізму, яке розгорнулося після приходу до влади більшовиків і перемоги в громадянській війні, зажадало теоретичного осмислення не тільки природи та сутності цього економічного ладу, але й конкретних шляхів і методів його творення.

Будівництво соціалізму, яке розгорнулося після приходу до влади більшовиків і перемоги в громадянській війні, зажадало теоретичного осмислення не тільки природи та сутності цього економічного ладу, але й конкретних шляхів і методів його творення. Потрібна була наука, яка, з одного боку, повинна була пояснювати і виправдовувати рух у бік соціалізму і комунізму, тобто служити ідеологією для даного суспільства, а з іншого боку — виробляти рекомендації, які б сприяли вирішенню завдань соціалістичного будівництва, інакше кажучи, виконувати певну практичну функцію.

Але спочатку під сумнівом опинилася сама необхідність .створення такої науки. У запалі боротьби з буржуазною ідеологією, яка велася за принципом протиставлення всього соціалістичного всьому капіталістичному, набула поширення так звана «обмежувальна версія» визначення предмета політичної економії. Вважалося, шо об'єктом вивчення даної науки можуть бути тільки стихійно виникаючі відносини, де глибинна сутність і форми її прояву не збігаються. Соціалістичні ж виробничі відносини, будучи свідомими колективними діями, є ясними і прозорими, а тому не вимагають глибокого наукового аналізу, покликаного знайти закономірності за зовнішніми проявами, що їх псують. Тому заміна стихійної товарно-капіталістичної економіки планомірно організованим виробництвом буде означати «кінець політичної економії». її замінять описові і нормативні дисципліни, задача яких — роз'ясняти і прокоментувати рішення урядових та господарських органів. Подібні ідеї розвивалися, зокрема, у праці одного з відомих теоретиків партії більшовиків Миколи Івановича Бухаріна (1888-1938) , «Економіка перехідного періоду» (1920), де стверджувалося, що економічна теорія — це наука про неорганізоване товарне господарство. Така точка зору залишалася загальноприйнятою до початку 30-х років, коли із закінченням перехідного періоду адміністративно-командна система, яка була сформована, стала відчувати гострішу потребу в теоретичному виправданні свого існування. Цю задачу повинна була виконати наука, покликана розкривати закономірності будівництва і функціонування нового суспільного ладу. Право на існування такої науки було визнане, вона отримала назву «політична економія соціалізму» і стала самостійним розділом вузівського курсу політекономії.


Функции пользователя

Войти

С нами:

Гости: 10

Лучшее


Что нового

СТАТЬИ за последние 24 часов

Новых статей нет

КОММЕНТАРИИ за последние 2 дней

Нет новых комментариев

Poll

Независимое тестирование

Как Вы считаете, улучшило ли качество образования в Украине внедрение независимого тестирования?

  •  Да
  •  Нет
  •  Сложно сказать

Результаты
Other polls | 1,251 voters | 10 Комментарии