Добро пожаловать на Новости образования 11.08.2022 г. | 17:22
Сучасна глобалістика: її школи, концепції, постулати, проблеми та дослідження в цій сфері в Україні
- 30.11.2009 г. | 23:47
Безумовно, досягнення дійсної комплексності і системності глобалізаційних досліджень — це ідеал, до якого можемо лише наближатись. І тут без сумніву треба шукати «опорні пріоритети» або напрями, через призму яких можемо досягати максимально можливої комплексності та системності. В історії глобалістики таким прикладом була концепція сталого розвитку («устойчивого развития», Sustainable Development) тісно пов'язана з іменем колишнього прем'єр-міністра Норвегії Г. Брунтланд, яка очолила Всесвітню комісію з навколишнього середовища і розвитку, створену в 1983 році за ініціативи ООН.
А вже в 1992 році концепція і принципи сталого розвитку були зафіксовані в Ріо-де-Жанейро на Всесвітній Конференції ООН з розвитку навколишнього середовища в документі «Порядок дня на XXI століття». Цей документ називали основним законом планети Земля, кодексом поведінки держав. В ньому особливо зазначена необхідність розробки національних стратегій сталого розвитку, наголошується особливе значення глобальної інтеграції, глобального кооперування, глобального партнерства країн для безпечного і сталого розвитку. І в цьому контексті хочеться зробити акцент на розробку вітчизняними глобалістами-дослідниками положень, які б носили національний характер, і які б сприяли розробці національної стратегії сталого розвитку України. Адже, поки що такої стратегії Україна не має і до нині!
В перше десятиліття ХХІ ст. є наявними гігантські масштаби розвитку глобалізації і глобальної інтеграції. І глобалістика як наука стає одною з головних наук сучасності. Тут вона перегукується зі вченням про ноосферу В. Вернадського. Так, немає сумніву, що XXI століття — це початок ери глобальної ноосфери. З'явились «нові контури глобалістики», безмірно зросла відповідальність глобалістів-дослідників за підготовку глобальних рішень і політиків за їх практичну реалізацію.
Завдання в системі Національної Академії наук України — це внести свій вклад і зв'язати з глобалістикою національну стратегію України, тобто дати національній стратегії глобальні орієнтації відносно нових можливостей і нових загроз.
Колективно організовані дослідження з глобалістики з 1995 року проводяться в Україні на конкурентоспроможному професійному рівні. Так, в 1989 році започатковано Міжнародний інститут менеджменту в Києві, де вели дослідження з міжнародного та глобального менеджменту. В 1999 році створено перший в Східній і Центральній Європі Міжнародний інститут глобалістики, який є неформальною установою і діє в системі Національної Академії наук України. Проводяться відповідні дослідження по напрямах політичної, економічної, соціальної та екологічної глобалістики в системі НАН України. В той же час найбільш універсальними і пріоритетними проблемами глобалістики залишається проблема сталого розвитку світу і проблема організації управління глобальним розвитком.