Добро пожаловать на Новости образования 06.12.2019 г. | 05:27
Концепція змішаної економіки та соціалізації
- 23.07.2009 г. | 15:16
Ідейні витоки змішаної економіки - насамперед у німецькій історичній школі, представники якої (Г. Шмоллер, А. Вернер, В. Зомбарт та інші) в останній чверті 20 ст. відстоювали державне втручання в економіку з метою її модернізації, за проведення соціальних реформ.
Джерелом цієї моделі економіки є також інституційно-соціальний напрям (або інституціоналізм), представники якого (Т.Веблен, А. Гобсон, Д. Коммонс та інші) різко критикували неокласичну теорію ринкової рівноваги з її методологічним принципом граничної корисності, стверджуючи, що ринок перетворився лише на один з економічних інститутів, поряд з такими інститутами, як корпорація, держава. Найважливішим інститутом з-поміж них вважали державу, яка проводить активну соціальну політику, застосовує індикативне планування та регулювання господарського життя. Вони виступали за встановлення соціального контролю і побудову держави соціального добробуту і за обмеження приватної власності. Оскільки державу інституціоналісти вважали нейтральною силою, то вона, на їхню думку, повинна була здійснювати соціальний контроль за економікою, проводити трансформацію соціально-економічної системи. Двома найважливішими елементами цієї системи інституціоналісти називали форми власності та механізми розподілу (або аллокації) ресурсів, які є основою типологізації економічних систем. Крайніми антиподами власності вони вважали приватну і державну, а проміжним - різні варіанти їх поєднання. Крайніми антиподами механізму розподілу ресурсів, на їхню думку, є стихійне ринкове ригулю-вання і державне централізоване планування, а між ними - різні форми поєднання цих полюсів.
Так, сучасні англійські вчені під змішаною економікою розуміють економіку країни, в якій поєднуються ознаки ринкової та централізованої економічних систем. У свою чергу, залежно від поєднання централізму і децентралізму, форми втручання держави в економіку можуть істотно змінювати механізм розподілу ресурсів і доходів.