Добро пожаловать на Новости образования 21.09.2021 г. | 17:14

18. Сутність соціалістичних вчень, зокрема, соціалістів-утопістів

  • 04.02.2009 г. | 14:12

Соціалістичні вчення невід’ємний елемент розвитку економічної думки, який постав із мрій і уявлень людей про можливість досягнення справедливого суспільства. Утопічні проекти суспільного устрою зявлялися час від часу в різних країнах, як правило, у період загострення соціальних конфліктів, коли проблеми нерівності і несправедливості ставала особливо актуальною.

Італієць Томмазо КампанеллаМісто сонця»), англієць Джерард УінстенліЗакон волі»), французи Жан МельєЗаповіт»), Жак МореліКодекс природи»), Габріель МабліСуспільне право, засноване на договорі») та інші протягом 17ст. – першої половини 18ст. запропонували низку варіантів соціалістичного і комуністиного устрою суспільства. Не дивлячись на відмінності в дрібницях, ці моделі об’єднувало те, що економіка проектованих співтовариств базувалася на «трьох китах» утопічного віровчення: 1.суспільній власності; 2.зрівняльному розподілу продукту; 3.планомірній організації виробництва. Усі різноманітні соціалістичні концепції об’єднувала різка критика панівного ладу і не сприйняття його основи – 1. приватної власності, яка оголошувалась головною причиною гноблення людини людиною; 2. поділу суспільства на багатих і бідних. Услід за соціальними утопіями  16-17ст., з’явилися соціалістичні вчення 18-19ст., пов’язані з іменами таких відомих мислителів як К.А.Сен-Сімон, Ш.Фур'є, Р.Оуен, Ф.Лассаль, а також соціалістів-рекардістів та ін.

Вершиною утопічної думки став період після Великої французької революції, коли зі своїми проектами суспільної перебудови виступили три видатні зазначені соціалісти-утопісти: Клод Анрі Сен-Сімон де Ревруа нащадок однієї з найдавніших аристократичних родин Франції, переживши бурхливі події Французької революції, дійде висновку, що проголошені нею ідеали свободи, рівності і братерства можуть бути реалізовані лише за умов докорінної перебудови суспільства на соціалістичних началах; Шарль Фур'є, докладно дослідив первинну ланку соціалістичного суспільства, зосереджуючись на деталях (своєрідно організований в системі Фур’є розподіл створеного продукту у вигляді виплати дивідендів на акції, якими володіють усі члени асоціації); Роберт Оуен(Англія)на відміну від інших, він не тільки пропонував проекти соціальних перетворень, але намагався реалізувати їх на практиці. (див.Додат.1,с.18-19)

Історична школа розглянута у Додатку №2 до цієї Лекції

  

 

18. Сутність соціалістичних вчень, зокрема, соціалістів-утопістів | 0 Комментарии | Создать учётную запись

Следующие комментарии принадлежат тем, кто их опубликовал. Этот сайт не несёт ответственности за содержание комментариев.


Функции пользователя

Войти

С нами:

Гости: 19

Лучшее


Что нового

СТАТЬИ за последние 24 часов

Новых статей нет

КОММЕНТАРИИ за последние 2 дней

Нет новых комментариев

Poll

Независимое тестирование

Как Вы считаете, улучшило ли качество образования в Украине внедрение независимого тестирования?

  •  Да
  •  Нет
  •  Сложно сказать

Результаты
Other polls | 1,251 voters | 10 Комментарии